Okrągły stolik — komfort i styl dla Twojego pokoju

Okrągły stół rozkładany, w przeciwieństwie do swojego prostokątnego odpowiednika, został niezasłużenie odsunięty na dalszy plan i rzadko jest uwzględniany w planach renowacji mebli. Tymczasem okrągły stół rozkładany we wnętrzu jest równie funkcjonalny i wygodny, a dzięki odpowiedniej aranżacji może stać się głównym elementem pomieszczenia.

Zalety i wady

Aby zastanowić się nad zakupem okrągłego stołu, wystarczy pamiętać o jego zaletach:

  • Kompaktowa forma pozwala na optymalne wykorzystanie metrów kwadratowych kuchni lub jadalni. Maksymalna liczba miejsc siedzących w porównaniu z prostokątnym stołem o tych samych wymiarach.
  • Przyjemna atmosfera, która towarzyszy każdemu posiłkowi. Osoby zgromadzone przy posiłku mogą zobaczyć twarze, a nie sylwetki swoich sąsiadów.
  • Wartość projektu. Okrągły stół we wnętrzu kuchni lub salonu to rozwiązanie niekonwencjonalne i eleganckie.

Rodzaje stołów

Oprócz standardowych, niezmiennych rozmiarów producenci oferują zaawansowane konstrukcje, które pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Modele o zmiennych rozmiarach są niezbędne, jeśli w domu znajduje się mała kuchnia lub salon, a goście są często zapraszani.

Aby wersja składana służyła przez długi czas, wszystkie elementy mechanizmu transformacji powinny być metalowe. Ze względu na cechy konstrukcyjne konstrukcje składane dzieli się na następujące typy:

  • Transformator. Ta opcja jest droższa od pozostałych. Blat składa się z kilku części. Po zmontowaniu niektóre elementy są ukryte pod powierzchnią zewnętrzną. Gdy stół trzeba powiększyć, elementy zewnętrzne rozsuwa się, a elementy ukryte podnosi się, aby wypełnić przestrzeń.
  • Stół składany. Po złożeniu, boki (które mają dodatkowe nóżki) są wsuwane w dół. Gdy spodziewani są goście, obie części boczne są podnoszone. W innych przypadkach może być umieszczona przy ścianie jedną częścią w dół.
  • Do małych kuchni. Okrągły stół kuchenny we wnętrzu nie pasuje do każdej przestrzeni. W małym pomieszczeniu sprawdzi się wersja ścięta — model o półokrągłym kształcie. Rzadziej spotykany jest model, który jest mocowany płaską stroną do ściany lub parapetu. Po złożeniu blat nie zajmuje dużo miejsca i można go ustawić w pozycji roboczej za pomocą podpórki.

Comments are closed.